Danas, 30. svibnja, u Županiji Zapadnohercegovačkoj obilježava se Dan svehrvatske državnosti. Posebno svečano je u Posušju gdje se obilježava i Dan branitelja općine Posušje. Prigodan program započeo je odavanjem počasti, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred Spomen obilježjem Fenix 72. U 16 sati služena je sveta misa za sve nestale, poginule, umrle i žive branitelje u crkvi Bezgrješnoga začeća BDM u Posušju, koju je predmolio don Ivica Boras. Potom je uslijedio svečani mimohod od spomenika fra Grge Martića, preko dvije najduže posuške ulice, do Trga hrvatskih branitelja. I ove godine mladi iz naše općine nosili su ratne stjegove postrojbi, uz pratnju limene glazbe hrvatske komponente vojske OS BiH. Mimohodu su se pridružili i branitelji, članovi njihovih obitelji, mladi i stari žitelji Posušja, kao i gosti.
Na Trgu hrvatskih branitelja svečanost je nastavljena intoniranjem himne svih Hrvata u izvedbi zbora Glazbene škole Posušje te minutom šutnje i odavanjem počast poginulim, nestalim i preminulim braniteljima. Zajednički vijenac pred Spomen obilježjem hrvatskim braniteljima su položili i svijeće upalili načelnik općine Posušje Ante Begić i predsjednik Općinskog vijeća Ivan Lončar, predsjednik Odbora za obilježavanje Dana branitelja općine Posušje brigadir Jozo Miličević, članovi obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja, predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata HVO HB Posušje sa svim ostalim udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, predstavnici Vlade ŽZH, predsjednik Vlade Predrag Čović s ministrima, predstavnici Hrvatskog narodnog sabora BiH, konzul Republike Hrvatske Marko Babić i predstavnici hrvatske komponente Oružanih snaga BiH predvođeni brigadirom Zdravkom Rezom.
Potom su pročitana imena svih poginulih, nestalih i umrlih branitelja s područja općine Posušje. Za sve njih i za sve žive hrvatske branitelje prigodnu molitvu je izrekao posuški župnik i dekan posuškog dekanata fra Mladen Vukšić.
U nastavku obilježavanja Dana branitelja općine Posušje uslijedila su prigodna obraćanja. Među prvima, nazočnima se ispred organizatora obratio brigadir Jozo Miličević. On je rekao kako se obilježavanjem spomena na heroje i žrtve, osigurava da se njihova hrabrost i požrtvovnost nikada ne zaborave. Na taj način sjećanje na njih postaje inspiracija za buduće generacije, da se bore za slobodu, ravnopravnost i jednakopravnost svoga naroda. Dodao je i kako stvaranje država je važan korak u procesu stvaranja slobode i samostalnosti, ali nije i krajnji cilj. “Potrebno je raditi na izgradnji društva u kojem se cijeni dostojanstvo svih te se nastoje prevladati podjele i sukobi unutar društva koji su nastali određenim interesima – kazao je Miličević, uz konstataciju da svi koji obnašaju javne funkcije moraju raditi u interesu svojih građana i štititi nacionalne interese. Na kraju svog govora rekao je kako je hrvatski narod unatoč svim izazovima se uspio izboriti za svoju slobodu, neovisnost te se razvijati kao moderno društvo. “Stoga trebamo biti ponosni na ono što smo postigli i hoditi uzdignute glave, znajući da se borimo za ono što je bilo ispravno i važno za nas kao narod.” –zaključio je Miličević.
Sljedeće obraćanje bilo je predsjednika Općinskog vijeća općine Posušje Ivana Lončara. Lončar je rekao kako su hrvatski branitelji iz Posušja, kao i svi drugi hrvatski branitelji, imali jaku vjeru da mogu obratiti svoje domove i domovinu. Govorio je i o njihovoj hrabrosti na početku Domovinskog rata kada su branitelji s vrlo malo vojne opreme odolijevali napadima brojnijeg i vojno nadmoćnijeg agresora te predvođeni prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, ministrom obrane Gojkom Šuškom i predsjednikom HRHB Matom Bobanom, uspjeli obraniti i osloboditi cijelu Republiku Hrvatsku i veliki dio Herceg-Bosne. O ulozi Posušana i Posušja naveo je sljedeće:“Posušje je u Domovinskom ratu dalo veliki doprinos, bez obzira radilo se o borbi na prvoj crti ili o zbrinjavanju izbjeglica i prognanih. Posušani uključeni u razne postrojbe su bez ikakvih kalkulacija išli braniti hrvatski narod gdje god je bilo potrebno. Nažalost , veliki broj naših Posušana je izgubilo život te su ranjeni braneći naša stoljetna ognjišta diljem Republike Hrvatske i diljem Herceg-Bosne od Livna pa sve do Mostara. Na tome im moramo biti zahvalni, njima i njihovim obiteljima. Najmanje što možemo učiniti je održati trajno sjećanje na njih.”-zaključio je Lončar.
Kao treći govornik na svečanosti u Posušju obratio se Predrag Čović, predsjednik Vlade Županije Zapadnohercegovačke. Upućujući čestitke i evocirajući uspomene na događaje iz Domovinskog rata rekao je kako se srcem, poštenjem, s vjerom i krunicom na vratu postigla sloboda u kojoj se može prisjećati svih poginulih hrvatskih branitelja i slavnih dana. Govoreći pak o trajnom čuvanju uspomene na Domovinski rat Čović je istaknuo kako: “ U ime Vlade mogu obećati da ćemo se potruditi da naša djeca uče u školi o herojstvu naših branitelja, da obilaze naša mjesta koja su za nas bitna i koja obilježavaju noviju hrvatsku povijest na ovim područjima.”
Nakon prigodnih govora, pred kraj službenog dijela programa, uručene su i nagrade te priznanja ekipama malonogometnog turnira odigranog povodom Dana branitelja općine Posušje, kao i svim osnovnim školama, odnosno razredima, koji su izradili i izložili likovne radove na temu Domovinskog rata. Potom je uslijedilo neformalno druženje branitelja, žitelja Posušja i uzvanika, a za svečanu atmosferu pobrinula se, uz već navedeni zbor Glazbene Škole Posušje i ženska klapa Zvizdan.