SmartProtect – Contemporary technologies for natural and man-made disasters management

16. 09. 2024

SmartProtect

NAZIV: SmartProtect – Contemporary technologies for natural and man-made disasters management

PRIORITETNA OS: 2 – Green investments in environmental protection and efficient risk management

VODEĆI PARTNER: Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu

PARTNER/I: Općina Posušje (BiH),  Splitsko- dalmatinska županija (RH)

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 1.443.019, 38 EUR

PRORAČUN OPĆINE POSUŠJE U PROJEKTU: 374.960,88 EUR

INTENZITET POTPORE: 85%

UKUPNA BESPOVRATNA EU SREDSTVA: 1.226,566,46 EUR

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 1.9.2024. – 31.8.2027.

TRAJANJE PROVEDBE PROJEKTA U MJESECIMA: 36 mjeseci

PROGRAM EUROPSKE TERITORIJALNE SURADNJE: Interreg IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027.

SPECIFIČNI CILJ: RSO2.4-  Promicanje prilagodbe klimatskim promjenama i prevencije rizika od katastrofa, otpornosti, uzimajući u obzir pristupe temeljene na ekosustavima

OPĆI CILJ: Opći cilj projekta je jačanje kapaciteta organizacija hitnih službi unutar projektnog područja i povećanje prekogranične učinkovitosti u borbi protiv prirodnih katastrofa i katastrofa izazvanih ljudskim djelovanjem, primarnih šumskih požara, devastacije zemljišta, podzemnih voda i onečišćenja mora.

AKTIVNOSTI: Projekt SmartProtect usmjeren je na poboljšanje kapaciteta službi za hitne intervencije kroz tehnološku nadogradnju, uspostavu interoperabilne infrastrukture i unapređenje komunikacijskih sposobnosti. U sklopu projekta, opremit će se zapovjedna vozila za Općinu Posušje i Vatrogasnu zajednicu Splitsko-dalmatinske županije, koja će biti opremljena najnovijim tehnologijama kao što su bespilotne letjelice (UAV-i), mjerni uređaji i komunikacijska oprema. Nadalje, postojeća zapovjedna vozila će biti nadograđena s ciljem povećanja učinkovitosti tijekom brzih intervencija i obuke. Osim opreme za intervencije, bit će opremljeni zapovjedni centri u Posušju te obučni zapovjedni centar na Vučevici, što će omogućiti bolju koordinaciju i upravljanje u kriznim situacijama.

Kao ključni dio projekta, na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) uspostavit će se regionalni HPC i Data Centar koji će služiti za obradu i pohranu prikupljenih podataka te razvoj aplikacija zasnovanih na umjetnoj inteligenciji. Ova infrastruktura omogućit će razvoj naprednih alata za prevenciju i intervenciju tijekom različitih prirodnih i antropogenih katastrofa. Projekt SmartProtect također uključuje obuku korisnika za upravljanje ovom kompleksnom tehnologijom kako bi se optimizirala njena upotreba u stvarnim situacijama, što doprinosi smanjenju negativnih ekoloških i klimatskih utjecaja te jačanju kapaciteta regije za upravljanje katastrofama.

U okviru projektnih aktivnosti projekta, zapovjedni centri u Posušju bit će opremljen suvremenom opremom i naprednom tehnologijom (zapovjedno vozilo s naprednim tehnologijama za poboljšanju koordinaciju u slučaju katastrofa, komunikacijska i informatička oprema, bespilotne letjelice…).

Skip to content